Анонс:

Діти за довкілля

9-10 жовтня в місті Сарни відбудеться Всеукраїнський екологічний форум «Діти за довкілля: Майбутнє обираємо Ми!»

2 лютого Всесвітній день водно-болотних угідь

    Це день, з якого в 1971 році розпочала свій відлік Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів (відома під назвою Рамсарська конвенція за назвою міста заснування - Рамсар, що в Ірані). 29 жовтня 1996 р. після схвалення Верховною Радою відповідного закону, Україна поновила своє членство з часів СРСР і входить в число 150 країн - Договірних сторін Конвенції.

Детальніше: 2 лютого Всесвітній день водно-болотних угідь

Коштовне гранатове диво Поліського краю

Вода, кольору зерна граната, високорослий мішаний ліс, жовті лілії біля берегів, чисте безпечне піщане дно… Це все – маленький світ озера Вербівка.

Детальніше: Коштовне гранатове диво Поліського краю

Зелений клас

Дбайливе ставлення людини до природи складається не тільки з уміння використовувати її плоди. Дуже важливим є те, щоб усвідомлення значимості природи та природних ресурсів стало внутрішнім надбанням особистості. Тому потрібно формувати екологічну свідомість майбутніх поколінь, адже суспільству сьогодні потрібні виховані, грамотні та культурні в екологічному відношенні люди.

Детальніше: Зелений клас

Енергозбереження крок до подолання енергетичної кризи

На початку свого розвитку людина цілковито залежала від навколишньої природи та природних явищ. Але з розвитком цивілізації ситуація змінювалася. Покращуючи умови життя та задовольняючи щоразу вибагливіші потреби, ми почали значною мірою впливати на навколишнє середовище. Не раз протягом історії Землі людина вносила зміни в навколишнє середовище, в результаті яких гинуло багато видів рослин та тварин або було знищено цілі екосистеми.

Детальніше: Енергозбереження крок до подолання енергетичної кризи

Прилинула весна на крилах птахів

    Повернення птахів символізує прихід весни ,пробудження світу природи після віхол та морозів…
   У світі Міжнародний день птахів відзначають щороку 1 квітня. У цей день 1906 року  підписано міжнародну конвенцію з охорони птахів. Із року в рік наш навчальний заклад долучається до святкування міжнародного дня птахів і проводить різні заходи. Так, члени дитячої громадської організації «Екологічний клуб «Паросток» виготовили і розвісили 5 шпаківень на гімназійному подвір’ї. Всі шпаківні мають різний дизайн і виготовлені з любов’ю під керівництвом вчителя трудового навчання Бойка Віктора Васильовича.
    Наймолодші члени «Паростку» учні 1А класу Сарненської  гімназії були учасниками захоплюючого дійства «Крилаті мандрівники»
                                       Все навколо зеленіє,
                                       Річка ллється і шумить,
                                       Тихо-тихо вітер віє
                                       І з травою гомонить
                                       Як тут всидіти у хаті,
                                       Коли вже весна цвіте?
                                       Скрізь дзвенять пташки крилаті,
                                       Сяє сонце золоте…
                                                                                О.Олесь

   Із давніх-давен люди шанують птахів. Нині на нашій планеті налічують понад 8600 видів птахів, а в Україні понад 400 видів. Вони допомагають боротися зі шкідниками. Цих неперевершених майстрів співу ми чекаємо щовесни як провісників тепла та пробудження природи. Гімназисти підготували цікаву інформацію про перелітних птахів.
   Так, прихід весни знаменують вівсянки, які повертаються на Батьківщину з теплих країв. Наші предки склали приказку: «Як з’явилася вівсянка, то покинь сани, візьми віз, викинь шубу й з печі злізь».

   

Українці здавна святкували повернення перших перелітних птахів до рідних країв на Обретіння – свято, яке відзначають 9 березня. Якщо бачили журавлів, то рахували їх, вірили, що від кількості журавлів у ключі залежатиме вартість зернових восени, що більше птахів, то дорожче господарство вдасться продати збіжжя.

   Одним з перших прилітають у рідні краї – жайворонки. Ці маленькі вісники весни оспівані в народних піснях. На Свято Сорока святих, що 22 березня, матері й бабусі випікали по сорок «жайворонків» і віддавали дітям, щоб вони на вулицях закликали птахів із вирію. Наш народ здавна шляхетно ставився до природи. І нам є чого навчитися у своїх прабатьків!

   Цікаво гімназисти розповідали і про особливості птахів. Птахи дуже працелюбні. Учені встановили, що грак працює 17 год на добу, ластівка – 18 год, стриж – 19 год, горихвістка – до 20 год. Кропивниця «Волове очко» приносить їжу своїм пташенятам до 600 разів на добу, синиця - 350 – 380, горихвістка – 220 – 240. Так, за день птахи виловлюють тисячі комах, рятуючи рослини від шкідників.
   Справжньою родзинкою свята була інформація про Птаха року 2014р. Серпокрильця чорного. Серпокрильців називають дітьми повітря і небесними асами, оскільки вони – справжні зірки повітряної акробатики. Можуть розвивати швидкість до 180 км/год і є справжніми рекордсменами серед птахів. Серпокрильці можуть безперервно знаходитись в повітрі від двох до чотирьох років. Протягом цього часу вони харчуються і сплять у польоті. Окрім цього, серпокрильці – неперевершені зодчі. Їхні унікальні слинні залози виділяють рідину, що містить багато білка і швидко твердне у повітрі. Для «будівництва» своїх домівок серпокрильці ловлять тополиний пух, паперові клаптики. Своє гніздо кожна перната сім’я створює творчо, за індивідуальним проектом.
   Серпокрильці прилітають, коли стає тепло, наприкінці квітня. Живуть вони в щілинах будинків, дуплах дерев. Отже, шановні юні орнітологи, вивчайте, спостерігайте за серпокрильцями, інформацію можна передавати до національного еколого – натуралістичного центру.
   Завершилось свято вікториною. Учні показали хороші знання співочого царства природи. Переможцем вікторини став Мельник Дмитро.
   Шановні сарненчани! Зустрічайте з радістю дзвінкоголосих птахів! Поклавши руку на серце, мусимо визнати, що кожен із нас десь колись завинив перед  пташиною. Оберігаймо їх, адже нам потрібна краса, різноманіття. Особливо оберігайте птахів навесні та на початку літа, коли більшість їх виводять пташенят. Не порушайте спокою в лісі, біля тих дерев і кущів, де ж гнізда птахів.
                              

                                   Весна! І вдома не сидиться.
                                   А хочеться  летіти ввись.
                                   Дуже радіє, веселить.
                                   До цього дива придивись
                                   І серцем прихились, душею.
                                   Краси в природі стільки є!
                                   Захоплюйтесь, милуйтесь нею,
                                   Бо в ній усе життя твоє!       

                                                                          Н. Красоткіна

                                                                                 

                                                                                   Тітечко Світлана

                                                                                   голова ДГО «екологічний клуб «Паросток»
                                                                                   Вчитель географії,Заслужений вчитель  України